Do najczęściej wykorzystywanych promienników ciepła zalicza się promienniki elektryczne, olejowe oraz gazowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Do jednych z najbezpieczniejszych zaliczane są promienniki gazowe.
Promienniki gazowe to promienniki ciepła, które do produkcji ciepła wykorzystują mieszankę gazowo-powietrzną. Przez jej spalanie wytwarzają się fale termiczne, będące nośnikami energii cieplnej. Wyróżnia się dwa rodzaje promienników gazowych: ceramiczne i rurowe. Ze względu na specyfikę ich działania, promienniki gazowe znajdują szerokie zastosowanie w ogrzewaniu obiektów przemysłowych, sportowych, kościołów, biur, sklepów, restauracji, domów mieszkalnych czy szklarni.
Gazowe promienniki ciepła odznaczają się dużą skalą bezpieczeństwa. Spalanie gazu odbywa się bez udziału płomienia, więc zagrożenie pożarem jest znikome. W zasadzie jedynymi ograniczeniami w stosowaniu promienników gazowych jest wysokość pomieszczenia, w którym są one umieszczane - wysokość ta nie powinna przekraczać 3,5 metra. Nie powinno się stosować ich również w miejscach, gdzie występuje wysokie ryzyko zagrożenia wybuchem.
Jak każde ogrzewanie, także i to wymaga okresowych badań technicznych. Należy sprawdzać promienniki gazowe głównie pod kątem szczelności instalacji gazowej. Co prawda promienniki te wyposażone są w urządzenia pomiarowe i alarmowe, lepiej jednak dmuchać na zimne i poddawać je okresowemu przeglądowi.
Promienniki gazowe to bezpieczne źródło ciepła. Posiadają zazwyczaj europejskie certyfikaty, które potwierdzają, że spełniają one wymogi bezpieczeństwa. Warto więc pomyśleć o takim rodzaju promiennika ciepła, kiedy rozważamy jego zakup.