Czy promienniki ciepła nadają się do ogrzania domu?

Seria poprzednich artykułów była poświęcona przeglądem i omówieniem działania i zastosowania rożnych urządzeń grzewczych, głównie promienników ciepła. Niniejszy artykuł będzie dotyczył zastosowania promienników ciepła w domach mieszkalnych.

Za najtańsze i najskuteczniejsze ogrzanie domu uznaje się zamontowanie instalacji gazowej, opartej na gazie ziemnym. Podobnie skuteczne, i dosyć rozpowszechnione, jest ogrzewanie domu za pomocą kotła i ciepłej wody, pompowanej do zamontowanych w domu kaloryferów. Coraz większą popularność zdobywa sobie także ogrzewanie domu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak siła wiatru czy geotermy.

Za najmniej opłacalne uznaje się ogrzewanie domu urządzeniami wykorzystującymi energię elektryczną. Jest to związane z wysokim kosztami prądu. Da się jednak zminimalizować ta złą stronę, montując energooszczędne produkty (patrz: artykuł dotyczący ogrzewania energooszczędnego).

Promienniki ciepła, ze względu na swoją cenę i przeznaczenie ogrzewania miejscowego, nie są rozpowszechnione. Warto jednak rozważyć ich zakup, gdy myślimy o dodatkowym ogrzaniu np. łazienki. Świetnie nada się tam promiennik podczerwieni. Z kolei na balkon czy taras przydatny może okazać się gazowy promiennik w typie parasola grzewczego.

Promienniki ciepła znajdują głownie zastosowanie do ogrzewania dużych powierzchni. Jednak możliwe jest również zamontowanie ich jako pomocniczego ogrzewania, którą to opcję warto rozważyć.