W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i od rodzaju pomieszczeń w których ją wykonujemy narażeni jesteśmy na wpływ różnych czynników, z czego jednym z głównych jest przede wszystkim temperatura. Inną optymalną temperaturę do pracy będzie miał pracownik chłodni a inną ratownik na basenie. Gdyby jednak wziąć jako przykład wielki magazyn, który jest dość słabo szczelny na wpływy temperatur z zewnątrz to można by na tym przykładzie opisać, jaka temperatura będzie idealna.
Na początku zaznaczę, że w uzyskaniu idealnej i optymalnej do pracy temperatury na halach czy magazynach pomagają przede wszystkim promienniki ciepła podczerwieni, które emitują ciepło falami IR czyli podczerwonymi właśnie. Działa to w taki sposób, że promienniki ciepła ogrzewają konkretne stanowisko pracy, ale nie ogrzewają powietrza na hali. Dzięki temu pracownicy odczuwają idealną temperaturę, która umożliwia pracę z największą efektywnością.
Optymalną temperaturą do ciężkiej pracy fizycznej można by nazwać taką pomiędzy osiemnaście a dwadzieścia stopni Celsjusza, przy czym wszystko oczywiście zależy od charakteru i ciężkości wykonywanej pracy. Dla pracowników produkcji to właśnie 20 stopni wydaje się być tym, czego potrzeba do najefektywniejszego wykonywania pracy.
Promienniki ciepła są bardzo często stosowane w miejscach, w których pracownicy bądź stanowiska pracy wymagają dogrzania. Pozwalają one na zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury do wykonywania pracy ale jednocześnie sprawiają, że nie jest konieczne dogrzewanie całej hali.