Zasada działania promienników ciepła przez podczerwień.

Pilot do telewizora, telefon komórkowy a nawet radio odtwarzacze samochodowe - to wszystko można sterować podczerwienią. Podczerwień zawsze używana była do łączenia czegoś, do emitowania wiązki sygnału podobnej do lasera. Mało kto wie, że podczerwień może być również z powodzeniem wykorzystywana do ogrzewania czegoś, a wiązki podczerwieni, czyli popularne IR wykorzystuje się od wielu lat w urządzeniach grzewczych takich jak promienniki ciepła przez wiązki podczerwieni.

Takie urządzenie wygląda jak duża lampa świetlna albo jak lampa ultrafioletowa czy reflektor. Właściwie to jest konstrukcja metalowa, w której znajdują się druciki i różnego rodzaju ekrany grzejne, grzejniki, rurki i metalowe drągi. Najlepiej skorzystać z pomocy wujka wyszukiwarki, on Wam pokaże dokładnie jak to wszystko wygląda.

Promienniki ciepła są zasilane energią elektryczną. Energia ta zamieniana jest przez specjalny konwektor na ciepło, które z kolei promieniowane jest nie widoczną dla oka wiązką podczerwieni bezpośrednio na obiekt albo przestrzeń, która w ten sposób ma zostać ogrzana. Zakładając, że używamy promiennika ciepła do ogrzania konkretnego stanowiska pracy na hali produkcyjnej to działanie jest takie, że ciepło bijące z promieniowania odczuwać będzie jedynie pracownik zajmujący właśnie to stanowisko pracy na które skierowana jest wiązka podczerwieni.

Działanie grzejnika jest nie widoczne dla innych, nie słyszalne a co najważniejsze to nie występuje przy nim żadna cyrkulacja ani ruch powietrza. Poza tym ciepło z promiennika nie wytraca się na mieszanie się z powietrzem panującym na hali - co daje całkiem spore oszczędności.