Temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych powinna być taka, żeby osoby w nich przebywające odczuwały komfort cieplny. Zwykle temperatura taka wynosi ok. 20-22 stopni w dzień i ok. 18 stopni w nocy. Jednakże na odczuwanie komfortu cieplnego wpływa nie tylko temperatura powietrza, ale także jego wilgotność. Ponadto odczuwanie temperatury zależy również od tego czy wnętrze jest ogrzewane grzejnikami czy np. poprzez ogrzewania podłogowe.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów grzewczych można sprawić, że osoby przebywające w pomieszczeniu będą odczuwały komfort cieplny, mimo że temperatura będzie niższa. W tym wypadku świetnie sprawdzą się promienniki ciepła. Do swojego działania promienniki ciepła wykorzystują one promieniowanie podczerwone, które ogrzewa elementy stałe we wnętrzu. Następnie elementy te oddają ciepło wtórnie ogrzewając powietrze.
Dodatkową zaletą promienników ciepła jest także ich ekonomiczność. Dzięki wysokiej wydajności są chętnie stosowane, gdyż są tanie w eksploatacji. Z tego powodu najczęściej stosuje się je w obiektach wielkogabarytowych, ale urządzenia o mniejszej mocy z powodzeniem można stosować również we wnętrzach mieszkalnych. Producenci oferują nawet specjalne rozwiązania estetyczne, które oprócz funkcji ogrzewania mogą również zdobić.